УЗД жовчного міхура

Ультразвукове дослідження (УЗД) жовчного міхура — один із найпростіших і найдостовірніших неінвазивних методів діагностики анатомічних і функціональних порушень жовчовивідної системи. Цей вид дослідження має ряд переваг: висока інформативність, безболісність, безпека для всіх категорій пацієнтів через відсутність променевого навантаження на організм, можливість виконання у тяжкому стані хворого, швидке отримання цінного висновку (протягом 10 хвилин), реальний спосіб оцінки скорочувальної функції жовчного міхура і стану жовчних протоків після холецистектомії.

Сучасні ультразвукові апарати можуть чітко візуалізувати нормальну структуру і патологію внутрішніх органів, не викликаючи відчуття дискомфорту, що і стало основною причиною широкого застосування УЗД діагностики в медичній практиці.

Показання до проведення УЗД жовчного міхура

 • Підозра на аномалії розвитку органу (ектопія, агенезія, дивертикули).
 • Клінічна картина порушення функції жовчного міхура (диспепсичні розлади; постійне або періодичне відчуття гіркоти в ротовій порожнині; відрижка з гірким присмаком; жовтушність шкірних покривів, біль у правому підребер’ї з типовою іррадіацією в праве плече, лопатку, свербіж шкіри, порушення стільця).
 • Функціональні захворювання жовчного міхура (гіпертонічна, гіпотонічна дискінезії).
 • Жовчнокам’яна хвороба (утворення в жовчовивідних шляхах і жовчному міхурі каменів).
 • Новоутворення і доброякісні поліпи жовчного міхура.
 • Усі види холециститів, особливо ускладнених емпіємою жовчного міхура.
 • Інфекційні захворювання з переважним ураженням гепатобіліарної зони.
 • Водянка органу.
 • Моніторинг за динамікою патологічного процесу на тлі медикаментозної терапії або після проведення холецистектомії.

Що важливо знати про УЗД жовчного міхура

УЗД дослідження засноване на здатності ультразвуку проникати через тканини передньої черевної стінки і поширюватись у різних за щільністю органах організму, які відрізняються між собою акустичним опором. Відображені та поглинені луна-хвилі відтворюють картину нутрощів черевної порожнини, що дозволяє лікарю-діагносту визначити локалізацію, структуру і кровопостачання жовчного міхура та його протоків, а також наявність конкрементів та інших чужорідних елементів.

При проведенні процедури пацієнт лежить горизонтально на спині та на лівому боці. Лікар функціональної діагностики наносить на ультразвуковий датчик гель-провідник і ставить його в праве підребер’я, злегка натискаючи у точках проекції жовчного міхура. Маніпуляція, за винятком епізодів гострих захворювань, повністю безболісна.

Для оцінки скорочувальної функції жовчного міхура використовується спеціальне ультразвукове дослідження органу з харчовою провокацією (динамічна луна-холесцинтиграфія). В основі лежить попередній огляд міхура натще, потім пацієнт приймає жовчогінний сніданок (на вибір: 2 яєчних жовтки, склянку сметани або розчинений сорбіт) і проводиться серія повторних оглядів через 5,10,15 хвилин.

Як підготуватися до УЗД жовчного міхура

Дослідження проводиться натще (останній прийом їжі та напоїв за 8–10 годин до дослідження), переважно вранці. Перед процедурою не можна курити, вживати жувальну гумку для попередження скорочення жовчного міхура. Суворе дотримання рекомендацій допомагає досягти точних результатів проведеного УЗД-обстеження.

Показники норми УЗД жовчного міхура

Під час УЗД жовчного міхура лікар функціональної діагностики обов’язково оцінює розмір, форму, обсяг, товщину стінок, дихальну рухливість органу, наявність додаткових утворень (поліпи, камені, пухлина) в жовчовивідних шляхах. Нормальні розміри жовчного міхура варіюють у великому діапазоні залежно від віку, статури, генетичних факторів і способу життя. Основними показниками у дорослих є:

 • Довжина — від 70 до 100 мм (середній показник — 90 мм).
 • Ширина — від 30 до 40 мм.
 • Обсяг — 30–70 см3.
 • Товщина стінки — не більше 3–4 мм.
 • Діаметр жовчної протоки до 4–6 мм.

Внутрішньопечінкові жовчні протоки в нормі не визначаються.

Ви можете записатися на УЗД жовчного міхура в ГастроЦентрі “OLYMED” онлайн заповнивши форму за посиланням та отримати кваліфіковану допомогу від професійних лікарів. 

Лікарі послуги

Цей сайт використовує cookies для більш комфортної роботи користувача. Продовжуючи перегляд сторінок сайту, ви погоджуєтесь з використанням файлів cookies.
X