УЗД селезінки

Селезінка – непарний лімфоїдний орган, розташований у лівому підребер’ї, що забезпечує в організмі імунну, фільтраційну, кровотворну функції, а також бере участь в обміні речовин, зокрема заліза, депонуванні крові, синтезі антитіл.

Селезінка — один з небагатьох органів людини, який ще ґрунтовно не вивчений до кінця.

Основним методом діагностики є ультразвукове дослідження, що дозволяє виявити зміни розмірів, форми, структури, оцінити кровопостачання органу, виявити в ньому патологічні утворення (кісти, абсцеси, пухлини, лейкозну інфільтрацію). УЗД є методом вибору для оцінки цілісності селезінки при закритих травмах черевної порожнини.

Селезінка не належить до життєво важливих органів, проте зміни в ній виявляються при багатьох інфекційних захворюваннях, патології кровотворення, хворобах печінки.

Показання до проведення УЗД селезінки

Зробити УЗД селезінки необхідно при:

 • Спленомегалії (збільшення розмірів органу).
 • Усіх видах злоякісних пухлин кровотворної, лімфоїдної та імунної тканини.
 • Захворюваннях печінки (гепатит, цироз) із розвитком портальної гіпертензії.
 • Травматичному пошкодженні органів черевної порожнини.
 • Системних інфекційних хворобах (сифіліс, туберкульоз, інфекційний мононуклеоз, черевний тиф та ін.).
 • Підозрі на новоутворення, аномалії розвитку органу.
 • Абсцесі.
 • Гематомі, інфаркті або розриві селезінки.
 • Для динамічного спостереження за ефективністю лікування.

Як роблять УЗД селезінки

Ультразвукове дослідження селезінки проводиться таким чином:

Перед початком дослідження передню черевну стінку змащують спеціальним гелем, який поліпшує проникнення ехо-сигналу УЗД-апарату.

Перший етап – вивчення селезінки в положенні пацієнта на спині.

Другий етап – проведення сканування в положенні пацієнта на правому боці з максимальним розслабленням м’язів передньої черевної стінки і затримкою дихання на вдиху. У такому положенні покращується візуалізація органу, і лікарю-функціоналісту легше описати розміри, контури і структуру паренхіми.

Тривалість дослідження — не більше 15 хвилин. Результат сонографії пацієнт отримує відразу після виконання процедури.

Що важливо знати про УЗД селезінки

Дана процедура є інформативною неінвазивною методикою візуалізації селезінки для постановки коректного і точного діагнозу. Важлива перевага дослідження — швидкий і достовірний результат без променевого навантаження на організм, простота виконання, відсутність протипоказань, можна проводити необмежену кількість разів без нанесення шкоди здоров’ю пацієнта, застосовується в педіатричній, терапевтичній практиці, акушерстві.

У медичному центрі «OLYMED» у Києві ультразвукове дослідження селезінки виконується досвідченими фахівцями на експертному японському обладнанні Toshiba Aplio XG, що забезпечує високу деталізацію і контрастність зображення з датчика, цифрове покращення картинки, надійну оцінку кровообігу, можливість тривимірної реконструкції органу.

Як підготуватися до УЗД селезінки

У разі екстреної ситуації (наприклад, травматичний розрив селезінки), ультразвукове сканування не вимагає спеціальної підготовки.

Планове дослідження проводиться натще і вимагає для більш якісної візуалізації органу за 2–3 дні перед УЗД дотримання простих рекомендацій: обмеження вживання продуктів харчування з підвищеним бродінням в кишечнику, останній прийом їжі повинен бути не пізніше 9 годин до дослідження.

Показники норми УЗД селезінки

Існує кілька УЗД-критеріїв, за якими оцінюють стан селезінки:

 • Локалізація (в лівому підребер’ї, під діафрагмою).
 • Форма (місяцеподібна).
 • Контури (рівні, чіткі).
 • Структура (гомогенна, середньої ехогенності).
 • Судинна сітка (без деформацій).
 • Діаметр селезінкової вени (5 мм) і селезінкової артерії (до 2 мм).
 • Поздовжній розмір селезінки — 110-120мм, поперечний — до 40-50 мм.

Ви можете записатися на УЗД селезінки в ГастроЦентрі “OLYMED” онлайн заповнивши форму за посиланням та отримати кваліфіковану допомогу від професійних лікарів.

Лікарі Послуги

Цей сайт використовує cookies для більш комфортної роботи користувача. Продовжуючи перегляд сторінок сайту, ви погоджуєтесь з використанням файлів cookies.
X