Патоморфологічне (гістологічне) дослідження

Патоморфологічне (гістологічне) дослідження — це метод детального вивчення організму людини з метою виявлення патологічного процесу на тканинному рівні. Воно має велике значення для верифікації та визначення стадії захворювання, проведення диференціальної діагностики, динамічного нагляду у ході медикаментозного, радіаційного, хірургічного, цитостатичного лікування. Матеріал для гістологічного аналізу отримують за допомогою біопсії при візуальному контролі (ендоскопії, УЗД, КТ, МРТ) або в ході виконання оперативного втручання. Під час проведення ендоскопічного дослідження шлунково-кишкового тракту, біопсія є стандартною діагностичною маніпуляцією.

Як проходить гістологічне дослідження

Для отримання достовірних результатів дуже важливо взяти невеликий шматочок тканини з потрібного місця. З метою мінімізації діагностичної помилки біопсію виконують на межі здорової та зміненої тканини, а також з декількох точок макроскопічно «підозрілої» області. Другим етапом успішного проведення маніпуляції буде якісна фіксація матеріалу і швидка його доставка в лабораторію.

Перед тим як приступити до мікроскопії біологічного матеріалу, необхідно правильно приготувати препарат. Ця процедура має свою чітку послідовність, і правильне виконання кожного етапу впливає на остаточний результат дослідження:

 1. Фіксація. Для попередження руйнування структури тканини її обробляють спеціальною фіксуючою речовиною, роль якої виконує переважно формалін.
 2. Проводка. Вона передбачає дегідратацію матеріалу за допомогою послідовного занурення шматочка тканини в спирти різної концентрації та закінчується формуванням парафінового блоку — невеликого парафінового кубика, в якому заключений шматочок тканини. Кілька десятиліть тому цей етап був досить довготривалим, технічно складним (матеріал послідовно занурювали в різні речовини на певний час). Сьогодні проводка здійснюється за допомогою спеціальних приладів — гістопроцесорів, які не тільки прискорюють обробку матеріалу, але і є більш якісним способом дегідратації.
 3. Заливка препарату спеціальними засобами (парафін, целлоїдин та ін.) Після того, як тканина стала більш щільною і твердою, з неї можна формувати тонкі зрізи за допомогою спеціального ножа, який називається мікротом.
 4. Різка мікротомом твердого блоку досліджуваної тканини на тонкі шари від 5 до 50 нм.
 5. Нанесення зрізу на предметне скло і фарбування препарату специфічними барвниками для кращої мікроскопічної візуалізації окремих структур тканини.
 6. Таким чином відбувається виготовлення препарату для вивчення структури під мікроскопом.

Мікроскопія матеріалу проводиться з метою визначення виду і стадії патологічного процесу. Цей етап є вирішальним для остаточної верифікації діагнозу, що дозволяє лікарю скласти індивідуальну та найбільш ефективну програму лікування.

Методи дослідження

Сутність патоморфологічного дослідження полягає в мікроскопії різних тканин людського організму з подальшою верифікацією діагнозу. Залежно від використаної апаратури і додаткових речовин, виділяють такі види гістологічного аналізу:

 1. Світлова мікроскопія. Для кращої візуалізації структур тканини застосовують поляризаційні, люмінесцентні, флуоресцентні, фазово-контрастні, інтерференційні мікроскопи, прилади з конденсором темного поля.
 2. Електронна мікроскопія дозволяє візуалізувати найменші структури тканини. Сучасна апаратура здатна збільшити зображення до 600 тис. разів.
 3. Методика вивчення «тотальної тканини», якою є кров, лімфа, статеві клітини.
 4. Мікроскопія забарвлених постійних препаратів, виготовлення яких описано вище.
 5. Прижиттєве патоморфологічне дослідження тканин (in vivo) — експериментальний метод, який використовується в основному на тваринах.
 6. Вивчення тимчасових препаратів використовують в тому випадку, коли потрібен швидкий результат. Біологічний матеріал обробляють краплею води або фізіологічного розчину.
 7. Метод культури тканин застосовується для вивчення особливостей життєдіяльності клітин, а саме регенерації, реакції на трансплантацію, розмноження.
 8. Авторадіографія — визначення біохімічної активності досліджуваного матеріалу шляхом введення в тканину речовин, які мають мічені атоми.

Сьогодні розроблені прогресивні методики гістологічного аналізу та унікальне обладнання дозволяють кваліфікованому патоморфологу побачити навіть найнезначніші зміни тканини і встановити коректний діагноз ще на ранніх стадіях захворювання.

Ви можете записатися на прийом в ГастроЦентрі “OLYMED” онлайн заповнивши форму за посиланням та отримати кваліфіковану допомогу від професійних лікарів. 

Цей сайт використовує cookies для більш комфортної роботи користувача. Продовжуючи перегляд сторінок сайту, ви погоджуєтесь з використанням файлів cookies.
X