Імуногістохімічне дослідження

Імуногістохімічне дослідження — це прогресивна методика вивчення клітин і тканин. Основними реагентами для всіх імуногістохімічних методик є антитіла.

Антитіло — це специфічний білок (імуноглобулін), який синтезується різними клітинами організму людини і тварин при попаданні антигену в організм, забезпечуючи імунітет. У плазмі або сироватці крові виявляються кілька класів імуноглобулінів, два з них, а саме імуноглобуліни G і M, найчастіше використовуються в імуногістохімії. Антитіла активно виробляються в разі бактеріального, вірусного або протозойного інфікування, вакцинації, трансплантації, наявності онкологічного процесу, і навіть проти власних клітин, що є основним патологічним механізмом аутоімунних захворювань. Отримують антитіла для імуногістохімічного дослідження від різних тварин, таких як кролики, кози, миші та ін.

Антиген — це генетично чужорідна речовина, потрапляння якої в інший організм викликає специфічну реакцію імунного захисту, наприклад, вироблення антитіл. Антигенами в разі імуногістохімічної реакції є молекули, які синтезуються патологічно зміненими клітинами. Тому взаємодія між антитілом і антигеном в досліджуваних зразках тканин є строго специфічною.

Сьогодні імуногістохімія є інноваційним методом для розпізнавання специфічних антигенних властивостей новоутворень, що дозволяє оцінити вид пухлини, темп зростання, злоякісний потенціал, тенденцію до метастазування, чутливість до хіміотерапії, променевої терапії, гормональної терапії, можливість проведення таргетної терапії.

Для отримання точних даних про патологічний процес і верифікації захворювання, лікар-лаборант обробляє підготовлений зразок тканини спеціальними реактивами, які містять «пофарбовані, мічені» антитіла. Як результат, відбувається реакція взаємодії між специфічними антигенами і реагентом (антитілом), що супроводжується характерною візуалізацією в залежності від міток, пов’язаних з фрагментами антитіл (флуорохроми, радіоізотопи, метали, ферменти)

Методика проведення

Існуює два методи проведення імуногістохімічних реакцій:

 • Прямий метод — вивчення безпосередньої реакції взаємодії досліджуваного антигену свіжих, свіжозаморожених, фіксованих зразків тканини та мічених моноклональних або поліклональних антитіл.
 • Непрямий метод за допомогою поетапного введення двох різних антитіл: перше, як правило, не мічене антитіло зв’язується з пухлинних антигеном досліджуваної тканини і утворює комплекс «антиген-антитіло». Потім вводять реагент, який являє собою вторинне антиімуноглобулінове антитіло з міткою, спрямоване проти певної частини молекули первинного антитіла. Ця методика є більш чутливою та специфічною, легше здійснюється контроль якості, тому використовується частіше, ніж перший спосіб.

Позитивний результат імуногістохімічного дослідження є вирішальним фактором в постановці діагнозу, дозволяє судити про ферментну активність патологічних клітин, встановлювати приналежність низькодиференційованих пухлинних клітин до певної тканини.

Існує великий перелік використовуваних специфічних антитіл, які застосовуються в імуногістохімії.

Вони дозволяють верифікувати такі патологічні процеси:

 • Епітеліальні злоякісні новоутворення всього шлунково-кишкового тракту.
 • Пухлини нейроендокринної системи.
 • Лімфопроліферативні хвороби.
 • Пухлини паренхіматозних органів (печінки, підшлункової залози, нирок, простати, яєчників, легень).
 • Меланому та інші онкопатології шкіри.
 • Пухлини сечового міхура та м’яких тканин будь-якої локалізації.
 • Визначення всіх аутоімунних нозологій (системних васкулітів, ревматоїдного артриту, хвороби Бехтерева та ін.).

У компетенцію імуногістохімічного аналізу входить: виявлення первинного джерела патології та метастазів, встановлення стадії хвороби, спостереження за ефективністю лікування. Протипоказань до дослідження немає.

Переваги імуногістохімічного дослідження:

 • Інформативність (достовірність результату досягає 99%).
 • Висока специфічність і чутливість методики.
 • Використання мінімальної кількості біологічного матеріалу та реагентів.
 • Можливість виконання дослідження через тривалий час після виконання біопсії.
 • Швидкий результат (протягом декількох днів).
 • Надточна верифікація патологічного процесу і встановлення стадії захворювання.

Ви можете записатися на прийом в ГастроЦентрі “OLYMED” онлайн заповнивши форму за посиланням та отримати кваліфіковану допомогу від професійних лікарів. 

Цей сайт використовує cookies для більш комфортної роботи користувача. Продовжуючи перегляд сторінок сайту, ви погоджуєтесь з використанням файлів cookies.
X