Дихальні тести на визначення Хелікобактер пілорі

Helicobacter pylori (НР)  це грамнегативна бактерія, що має спіралеподібну або вигнуту форму. На сьогодні цей мікроорганізм є основним етіологічним фактором таких захворювань шлунка і дванадцятипалої кишки як: диспепсія, гастрит типу В (хелікобактер-асоційований), дуоденіт, виразкова хвороба, онкологічні новоутворення (MALT-лімфома). Для виявлення НР в людському організмі сьогодні застосовують безліч діагностичних методик, а саме: дослідження біоптату шлунка, отриманого під час проведення гастроскопії; дихальний уреазний тест і його модифікації; визначення специфічних антитіл до інфекції в біологічних матеріалах.

Важливість дихального тесту на Хелікобактер пілорі

Лікування будь-якого захворювання може бути емпіричним (при відсутності даних про збудника) та етіотропним. Точний вплив лікарського засобу на доведену причину патології є найефективнішим принципом медикаментозної терапії.
У цьому випадку антихелікобактерна антибіотикотерапія називається «ерадикаційною». Такий підхід до лікування патологій, асоційованих із цією бактерією, вважається найбільш виправданим в сучасній гастроентерології. Дихальний тест з сечовиною дозволяє виявити збудника, оцінити ефективність лікування, уникнути невиправданої антибіотикотерапії при хибно позитивних результатах серологічних аналізів на Helicobacter pylori.

Що таке 13С-уреазний тест на виявлення Хелікобактер пілорі?

Найбільш поширеним неінвазивним методом верифікації етіологічного фактора захворювань шлунково-кишкового тракту є дихальний уреазний (сечовинний) тест. Ця методика базується на здатності Helicobacter pylori за допомогою ферменту уреази розщеплювати сечовину на вуглекислоту й аміак.

Визначення цих продуктів метаболізму і є метою дослідження, що дозволяє не тільки отримати якісний показник (наявність або відсутність хелікобактерного інфікування), але і кількісний (зафіксувати конкретну концентрацію міченого СО2 або аміаку в повітрі, що видихається в залежності від різновиду проведення тесту).

Відповідно до Європейського протоколу, цей метод має основне показання і є «золотим стандартом» у діагностиці Helicobacter pylori.

Показання до проведення дихального уреазного тесту:

 • наявність у пацієнта симптомів, таких як: печія, відрижка з кислим присмаком, нудота, блювота, дискомфорт і біль в епігастральній та пілородуоденальній областях, який пов’язаний з прийомом їжі, або виникає натщесерце і в нічний час, закрепи;
 • виявлення хелікобактерного інфікування у членів сім’ї;
 • моніторинг ефективності ерадикаційної терапії;

Переваги дихального сечовинного тесту:

 • Безболісність і неінвазивність методики.
 • Швидкий результат.
 • Достовірність висновків дослідження.
 • Високий рівень чутливості та специфічності (вище 95%).
 • Безпечність.

Як проводиться 13С-уреазний тест на виявлення Хелікобактер пілорі?

Техніка проведення проста: спочатку пацієнт видихає повітря в спеціальний герметичний мішок для отримання первинних даних про склад повітря, що видихається. Після цього пацієнт випиває 200 мл речовини (апельсиновий сік, вода), що містить сечовину з міченим нерадіоактивним ізотопом вуглецю С13, через 30 хв. після цього надуває другий мішок. При наявності в організмі Helicobacter pylori відбувається швидкий гідроліз сечовини до її метаболітів. Уреазний дихальний тест є абсолютно безпечним і може застосовуватися навіть у вагітних і в дитячій практиці.

Як підготуватися до дихального тесту на виявлення Хелікобактер пілорі?

Для отримання достовірних результатів дослідження необхідно:

 • за 4 тижні до обстеження потрібно завершить курс антибіотикотерапії;
 • за 2 тижні до обстеження потрібно припинити прийом препаратів, що знижують секрецію;
 • дослідження проводиться натще.

Запис на тест

Ваша особиста інформація буде вважатися конфіденційною. Ми не будемо передавати ці дані третім особам.
Цей сайт використовує cookies для більш комфортної роботи користувача. Продовжуючи перегляд сторінок сайту, ви погоджуєтесь з використанням файлів cookies.
X