Судинні зірочки на шкірі

Судинні зірочки (телеангіектазії) – це розширення дрібних судин, яке проявляється виникненням на поверхні шкіри та слизових оболонок судинних зірочок, ліній або плям. Ця клінічна ознака виникає за багатьох фізіологічних (наприклад, під час вагітності) та патологічних станів. У нормі стінка судин досить еластична, що дозволяє їй адаптуватися до різних умов (тривале перебування людини на сонці, сидяча робота та ін.).

У разі порушення нормальної будови судин або впливу ряду негативних чинників на здоровий організм можуть з’являтися телеангіектазії. Вони можуть формуватися з дрібних підшкірних капілярів, венул і артеріол. Капілярні телеангіектазії деревовидні, найчастіше фіолетового або блакитного кольору. У випадку ураження венул телеангіектазії частіше у вигляді плям червоного кольору. Телеангіектазії з артеріол зовні нагадують зірочки червоного кольору з ціанотичним відтінком.

Локалізація судинних зірочок – важливий критерій для оцінки цього симптому. На обличчі, руках або ногах вони частіше мають сприятливий прогноз. Виникнення телеангіектазій на шкірі грудей і передньої черевної стінки є приводом для звернення до лікаря. Телеангіектазії можуть бути вродженими та набутими.

Причини виникнення судинних зірочок на шкірі

Причини появи телеангіектазій:

 • Набуті судинні зірочки:
  • цироз печінки – часта причина появи телеангіектазій, які переважно локалізуються на шкірі передньої черевної стінки та грудей;
  • зміна гормонального фону (під час вагітності, приймання гормональних препаратів, зокрема глюкокортикоїдів, оральних контрацептивів);
  • дерматологічні захворювання (променевий дерматит);
  • системні захворювання сполучної тканини (хвороба Рейно – ураження дрібних судин, системна склеродермія, дерматоміозит, системний червоний вовчак);
  • індивідуальна підвищена чутливість до ультрафіолетових променів;
  • варикоз.
 • Спадкові причини:
  • хвороба Рандю–Ослера, за якої уражаються стінки капілярів, і з’являються геморагічні телеангіектазії;
  • атаксія-телеангіектазія – хвороба, яка дебютує в ранньому дитячому віці (3–5 років) і проявляється різними мозочковими порушеннями (хиткість під час ходьби, порушення координації рухів).

Появі судинних зірочок сприяє ряд факторів:

 • малорухливий спосіб життя;
 • зайва вага;
 • неправильне харчування;
 • паління;
 • часте використання солярію.

Потрібно враховувати і такий фактор, як генетична схильність до епізодичної появи судинних зірочок після фізичного або психоемоційного перенапруження.

Про етіологію телеангіектазій говорить їхня локалізація. У більшості випадків поява судинних зірочок на ногах може бути симптомом варикозної хвороби, на обличчі – променевого дерматиту. За системних захворювань телеангіектазії з’являються не тільки на шкірі, але і на слизових оболонках (губи, кон’юнктива, слизова ротової порожнини).

Судинні зірочки – частий симптом хвороб ШКТ, зокрема цирозу печінки. Пацієнти, які вимушені приймати гормональні препарати, також відзначають появу цих утворень на шкірі.

Методи лікування судинних зірочок на шкірі

Поява телеангіектазій може бути першою ознакою серйозних захворювань. Тому таким пацієнтам проводиться комплексне дослідження крові (загальний і біохімічний аналіз крові, коагулограма, ревмопроби), серцево-судинної системи (ЕКГ, ЕхоКГ, функціональні проби), шлунково-кишкового тракту (УЗД органів черевної порожнини, еластографія, ендоскопічні дослідження, доплерографія судин печінки, гістологічне дослідження біоптатів печінки та ін.). Якщо діагностовано захворювання, яке могло спровокувати появу судинних зірочок, проводиться його лікування.

Якщо встановити причину появи судинних зірочок не вдалося, проводиться симптоматичне лікування. Основна його мета – усунення косметичного дефекту, особливо в разі появи телеангіектазій на шкірі обличчя, шиї, зони декольте. Лікування може бути:

 • консервативним (застосування лікарських засобів системної та місцевої дії);
 • оперативним (склеротерапія, лазерна коагуляція, електрокоагуляція, ендоскопія, озонотерапія) – радикальний і високоефективний метод ліквідації телеангіектазій, якому віддається перевага в більшості випадків.
Цей сайт використовує cookies для більш комфортної роботи користувача. Продовжуючи перегляд сторінок сайту, ви погоджуєтесь з використанням файлів cookies.
X