Блювання

Блювання – це процес, який виникає в результаті стимуляції блювотного центру і може бути викликаний різного роду подразниками. Наслідком цього процесу є звільнення шлунка від харчового кома. Здійснюється блювання завдяки скоординованій дії шлункових, діафрагмальних м’язів і м’язів стравоходу.

Нудота – це відчуття, яке дуже часто передує блюванню. За деяких станів воно виникає раптово. У разі появи цього симптому головне – визначити, якою причиною він обумовлений.

Причини виникнення блювання

Причини блювання можуть бути найрізноманітнішими. Дуже поширений цей симптом при порушеннях роботи органів травлення, він може супроводжувати гастрит, панкреатит, холецистит у гострій стадії. Інтоксикації різної етіології в більшості своїй теж характеризуються наявністю блювання. Також його можуть провокувати ендокринні захворювання (цукровий діабет, недостатність надниркових залоз). Інфекційні хвороби (вірусної та бактерійної етіології) характеризуються ураженням внутрішніх органів і часто супроводжуються блювотним актом. Окрім того, цей симптом характерний для черепно-мозкових захворювань і травм.

Види блювання

При диференціації блювання увага приділяється таким моментам:

  • регулярність виникнення;
  • взаємозв’язок із прийомом їжі;
  • наявність домішок у блювотних масах;
  • наявність почуття полегшення після блювотного акта.

Якщо відзначаються блювотні маси з кров’ю, це може вказувати на виразкові ураження слизової оболонки шлунка та/або дванадцятипалої кишки і не тільки, а, можливо, і на кровотечу, викликану цим ураженням. Паралельно наявні нудота, больовий синдром, також простежується поява істотного полегшення, що виникає після блювотного акта.

Наявність у блювотних масах жовчі може бути обумовлена захворюваннями жовчного міхура та печінки.

Виділяють також мозкове блювання, що обумовлене ​​пухлинним процесом у головному мозку або відбувається на тлі мігрені. Відмінні риси: після нього не відчувається полегшення, відсутній взаємозв’язок із прийомом їжі та роботою органів травлення.

Буває також блювання в разі розвитку гострої інтоксикації (харчової, лікарської, алкогольної). У тому випадку, якщо вжито заходів щодо промивання шлунка, може спостерігатися багаторазове блювання водою.

Вранці цей симптом може бути спровокований порушенням харчової поведінки і недотриманням режиму харчування. Наприклад, якщо на тлі тривалих інтервалів між прийомами їжі пацієнт у нічний час сильно переїдає і відразу ж лягає спати.

Важливо розуміти, що, якщо блювання спричиняє істотний дискомфорт або з’являється часто, необхідна термінова медична допомога.

Методи лікування блювання

Для усунення цього неприємного симптому проводять лікування основного захворювання, що викликає блювання. У разі інтоксикації важливо правильно та своєчасно визначити причину, усунути її та провести заходи, спрямовані на детоксикацію організму. За інфекційних захворювань лікування спрямоване на усунення хвороботворного агента і доповнюється симптоматичною терапією.

Загальні рекомендації для пацієнтів із блюванням такі: спокій, відновлення електролітного балансу, тимчасове утримання від прийому їжі та фізичних навантажень.

Цей сайт використовує cookies для більш комфортної роботи користувача. Продовжуючи перегляд сторінок сайту, ви погоджуєтесь з використанням файлів cookies.
X