Біль у жовчному міхурі

Біль у животі справа – симптом, який часто трапляється. У більшості випадків причиною больових відчуттів такої локалізації є патологія жовчного міхура – вкрай важливого для травлення та життєдіяльності людини органу.

Причини виникнення болю в жовчному міхурі

Причини виникнення цього симптому можуть критися як у безпосередньому ураженні самого жовчного міхура, так і в захворюваннях жовчовивідних шляхів.

Високий відсоток виникнення болю в жовчному міхурі відзначають за холециститу, жовчнокам’яної хвороби. Механізм розвитку патологічного процесу за жовчнокам’яної хвороби такий: камені можуть тривалий час не турбувати людину, але трапляється, що під час евакуації жовчі вони потрапляють у жовчний протік і перекривають його просвіт. Під час руху каменів часто травмується слизова оболонка органу. Все це призводить до розвитку запальної реакції, спазму та виникнення гострого, різкого, нестерпного болю. Згодом запальний процес може перейти також на жовчні протоки.

Ще одним захворюванням, за якого виникає цей симптом, є дискінезія жовчовивідних шляхів. Ця патологія може бути результатом вроджених аномалій жовчного міхура, порушення режиму і якості харчування, виникати на тлі алергічної реакції, бути наслідком паразитарних і вірусних впливів. Результатом дискінезії є зміна характеру та концентрації жовчі. Виникає гіпокінетичний або гіперкінетичний тип захворювання. У разі гіпокінетичного типу евакуація жовчі сповільнюється, сама жовч стає занадто грузлою і має підвищену концентрацію. За гіперкінетичного варіанту жовч навпаки, виводиться занадто швидко, при цьому вона недостатньо концентрована. Обидва варіанти негативно позначаються на травленні та самопочутті в цілому.

Болі в жовчному міхурі можуть також виникати у період вагітності. Пов’язано це з тим, що в цьому стані змінюється гормональний фон, з’являється тенденція до неповного виведення жовчі. Ускладнюється процес у результаті того, що збільшена матка здавлює орган і перешкоджає його нормальному функціонуванню. Якщо майбутня мама зловживає солодким, жирним, солоним, гострим або борошняним, після їжі дискомфорт у правому підребер’ї посилюється.

Больова реакція в жовчному міхурі можлива на тлі виникнення та розвитку пухлинного процесу в органі.

Види болю в жовчному міхурі

Болі в жовчному міхурі можуть бути пов’язаними та не пов’язаними з прийомом їжі, носити різний характер і відрізнятися інтенсивністю проявів.

Гострий, різкий ріжучий біль найчастіше трапляється за жовчнокам’яної хвороби та холециститу в гострій стадії. Тупий ниючий біль характерний для дискінезії жовчовивідних шляхів і хронічного холециститу.

Незалежно від виду болю в жовчному міхурі, важливо розуміти, що ігнорувати цей симптом небезпечно для здоров’я. У разі виникнення неприємних відчуттів потрібно якомога швидше звернутися до лікаря.

Методи лікування болю в жовчному міхурі

Лікарська тактика за болю в жовчному міхурі буде залежати від основного діагнозу.

В обов’язковому порядку пацієнтові рекомендують:

  • відмовитися від газованих і алкогольних напоїв, смажених, копчених, борошняних страв;
  • дотримуватися дієти (дробне харчування малими порціями, до 6 прийомів їжі на день – така кратність сприяє своєчасній і повній евакуації жовчі).

Окрім дієтотерапії, застосовується медикаментозне лікування.

У рідкісних випадках, за наявності показань проводиться видалення жовчного міхура.

Наслідки болю в жовчному міхурі

Захворювання, що супроводжуються болем у жовчному міхурі, небезпечні своїми ускладненнями. Так, наприклад, дискінезія жовчовивідних шляхів із часом може спровокувати появу запалення, в результаті чого мова піде вже про холангіт і холецистит.

Наслідком гострого холециститу може бути жовчнокам’яна хвороба, виникнення печінкової коліки. У деяких випадках можлива поява вогнищ некротизації у стінці органу, розвиток перитоніту та сепсису.

Цей сайт використовує cookies для більш комфортної роботи користувача. Продовжуючи перегляд сторінок сайту, ви погоджуєтесь з використанням файлів cookies.
X