Біль у стравоході

Щорічно відзначається зростання частоти звернень по лікарську допомогу зі скаргами на біль у грудях. Важливо своєчасно і точно встановити, симптомом якого захворювання він є. Поява больового синдрому в цій ділянці може вказувати на патологію травного тракту, порушення роботи скелетно-м’язового апарату, захворювання серця й органів дихання.

Істотно полегшує діагностику наявність додаткових уточнюючих симптомів. Наприклад, якщо болісність виникає під час ковтання, це вказує на те, що патологічні процеси можуть зачіпати стравохід. Однак існує ряд патологічних станів з малосимптомним перебігом.

Усе це говорить про необхідність своєчасного звернення до фахівця. Адже тільки лікар має достатній багаж знань для того, щоб проаналізувати симптоми та призначити адекватне лікування.

Причини виникнення болю в стравоході

Виділяють декілька найбільш частих причин, за яких виникає біль у стравоході:

  • У разі захворюваннь ШКТ, а саме гастриту та/або дуоденіту з підвищеною кислотністю. В результаті порушення роботи сфінктера між шлунком і стравоходом харчова грудка може повертатися у стравохід. А оскільки кислотність її надлишкова, виникає подразнююча дію на слизову оболонку органу, що дедалі наростає. Згодом запальний процес поширюється на слизову по всій довжині стравоходу, проте нижній стравохідний відділ за езофагіту в результаті рефлюксу страждає більше за інших.
  • За ерозивних і виразкових уражень стравоходу.
  • За «стравоходу лускунчика». Для цього стану характерне виникнення спазмів органу, які виникають через розбалансування м’язових скорочень. Спазми заважають нормальному проходженню харчової грудки в шлунок і супроводжуються появою різкого гострого болю.
  • У разі травмування стравоходу, як зовнішнього (пошкодження шиї та грудної клітини), так і внутрішнього (проковтування стороннього предмета).
  • У разі проростання пухлини в орган.
  • Сильний біль під час ковтання виникає у разі опіків стравоходу. Найчастіше трапляються хімічні опіки у дітей молодшого віку.
  • Болісність стравоходу та порушення ковтання трапляються також на тлі стресового впливу.

Види болю в стравоході

Виділяють декілька видів стравохідних болів. Наприклад, якщо у пацієнта виникає яскрава больова реакція на ковтання та переміщення харчової грудки по стравоходу, то мова йде про одинофагію. Цей стан характерний для запалення стравоходу різної етіології, виразкового ураження.

Також трапляється тупий неінтенсивний біль, до якого приєднується відчуття кома в стравоході. У цьому випадку говорять про дисфагію, яка найчастіше виникає в разі порушення моторики органу.

В цілому, інтенсивність больових відчуттів, їх тривалість, раптовість або регулярність виникнення залежать від виду патологічного процесу та його стадії.

Методи лікування болю в стравоході

Лікування спрямоване на усунення причини, що провокує виникнення болю, і може бути медикаментозним, хірургічним або поєднаним.

У разі порушення рухової функції та виникнення спазму застосовують спазмолітики. У разі болю, спричиненого пошкодженням слизової в результаті рефлюксу, лікують основне захворювання. Не рекомендується приймати горизонтальне положення та займатися спортом протягом трьох годин після прийому їжі. У випадку поранень показане оперативне лікування, за опіків легкого ступеня – медикаментозна терапія, за важких станів, утворення стриктур і рубців – хірургічне втручання. За наявності нервового виснаження призначають седативні препарати.

У всіх випадках рекомендується відмова від паління, фастфуда, жирних, гострих страв, алкоголю. Слід дотримуватися принципів правильного, дробного харчування.

Наслідки болю в стравоході

У разі некоректного або несвоєчасного лікування захворювань, що супроводжуються болем у стравоході, можливе виникнення ряду ускладнень, які не тільки знижують якість життя, але й можуть призвести до летального результату. До несприятливих наслідків належать виразки слизової оболонки органу, рубці, стриктури, неможливість проковтнути харчову грудку. Постійне запалення в кінцевому підсумку здатне спровокувати пухлинний процес.

Цей сайт використовує cookies для більш комфортної роботи користувача. Продовжуючи перегляд сторінок сайту, ви погоджуєтесь з використанням файлів cookies.
X