Психосоматика

Психосоматика – це відносно новий напрямок в медицині. Основним об’єктом її вивчення є соматичні захворювання, індукторами яких стали психологічні чинники. Вплив психології та емоційного статусу на функціонування організму вперше розглянули ще Гіппократ і Гален. Їх ідея про індивідуальні відмінності в перебігу біологічних процесів «втілилася» в теорію поділу людей на чотири основні типи темпераменту: меланхоліків, флегматиків, сангвініків і холериків. За часів Стародавньої Греції імениті мислителі також зійшлися на думці, що життєдіяльність безпосередньо залежить від переважання певних емоцій.

Згідно з визначенням Всесвітньої організації охорони здоров’я, здоров’я – це стан повного фізичного, психічного і соціального добробуту, а не просто відсутність тілесних захворювань. Самопочуття людини залежить від двох взаємопов’язаних компонентів: психіки та соматики. Вплив соматичного чинника всім зрозуміло, так хронічна обструкція дихальних шляхів викликає бронхіальну астму, атеросклероз коронарних судин загрожує ішемічною хворобою серця, а порушення кровотоку в церебральних судинах призводить до інсульту. Однак в сучасну епоху «постійного стресу» на перший план виходять захворювання, які виникли на тлі психічного дисбалансу.

В умовах сучасності, актуальність проблеми психосоматичних захворювань різко збільшилася. Згідно з останніми статистичними даними ВООЗ, причиною фізичної тілесної патології в 38-42% випадків є психологічний фактор, тобто психосоматика. Механізм впливу стресу на працездатність організму можна представити таким чином: стрес є головним активатором симпатоадреналової системи, яка регулює функцію всіх органів і систем. Під її впливом звужуються судини, збільшується частота серцевих скорочень і артеріальний тиск, зростає потреба в кисні, порушується перистальтика шлунково-кишкового тракту. На початкових етапах нервового збудження дані зміни мають транзиторний характер і виражаються виключно функціональним порушенням. Під впливом постійного стресу наступають стійкі морфологічні зміни в органах і тканинах.

Психосоматика в Києві — це ГастроЦентр «OLYMED», який надає сучасні методи діагностики та лікування соматичних захворювань.

Види психосоматичних розладів

Всі психосоматичні розлади діляться на 3 основні групи:

 1. Функціональні розлади (нейроциркуляторна дистонія, вегетативні кризи, синдром подразненого кишківника, метеоризм, блювання);
 2. Органічна патологія (есенціальна артеріальна гіпертензія, гастрит, коліт, виразкова хвороба шлунка і 12-палої кишки, дискінезія жовчовивідних шляхів, нейродерміти, ішемічна хвороба серця, тиреотоксикоз, цукровий діабет 2-ого типу, ревматоїдний артрит);
 3. Порушення адекватної емоційно-особистісної поведінки (анорексія, булімія, схильність до алкоголізму).

У структурі психосоматичних захворювань, вивченням яких займається психосоматика, патологія шлунково-кишкового тракту займає провідні позиції. За статистикою, у 9 з 10 пацієнтів з симптомами функціональної диспепсії на тлі інтактної слизової оболонки діагностуються тривожні розлади, депресія або загострення больового компонента на тлі емоційного перенапруження. Виявлена чітка закономірність між збільшенням частоти депресивних станів і посилюванням перебігу хронічних запальних захворювань кишківника. Стримування негативних емоцій «в собі», уникаюча модель поведінки в стресових обставинах, ухилення від конфліктних ситуацій сприяють загостренню коліту. Підвищена тривога, знижений настрій, низька самооцінка провокують розвиток більшості хвороб органів травлення. Частою причиною порушеної харчової поведінки (переїдання, голодування, тяга до згубних дієт) також є психологічні розлади.

Це пояснюється наступними фактами:

 • Регулярне емоційне перенапруження супроводжується надмірним синтезом адреналіну і норадреналіну, що призводить до ішемії клітин, появи виразок і ерозій в результаті тривалого звуження артеріальних судин слизової оболонки травного тракту.
 • Хронічний стрес запускає імуносупресію внаслідок надмірного виділення кортизолу і впливу на рецептори імунних клітин.

Психосоматичні розлади органів травного тракту зустрічаються у 36-71% пацієнтів, які звертаються до гастроентеролога. Дуже часто через заперечення лікарями теорії психологічного впливу на функціонування шлунково-кишкового тракту, таким хворим не надається коректна медична допомога. Для усунення подібної помилки необхідно обов’язково враховувати емоційний фон і психологічний статус пацієнта.

Симптоми психосоматичних розладів

До основних симптомів розладів органів травного тракту психогенного характеру відносяться:

 • Біль в животі, особливо в епігастральній ділянці (біль у шлунку). Він може бути щемлячий або гострий, різної інтенсивності та тривалості. У порівнянні з болем при органічному ураженні шлунка, гастралгія при психосоматиці провокується емоційним перенапруженням або надмірною втомою, а не порушенням режиму харчування.
 • Печія, як прояв антиперистальтичного руху шлунково-кишкового тракту і підвищеної кислотності шлунка на тлі стрес-індукованого стану.
 • Нудота і блювання психогенного характеру.
 • Утруднене ковтання їжі (дисфагія) через рефлекторний спазм стравоходу. Провідною ознакою невротичної дисфагії вважаються труднощі при ковтанні рідкої їжі, а не твердої.
 • Відчуття грудки в горлі – класичний прояв нервового розладу.
 • Метеоризм, бурчання, больові відчуття, спазми, порушення дефекаціі- основні ознаки синдрому роздратованого кишківника, що виникає на тлі психоемоційного перенапруження. Даний функціональний стан має хронічний або стертий перебіг, може проявлятися нападами сильного спастичного болю в животі, здуттям, порушенням моторики за типом діареї та запору. Для таких хворих характерний іпохондричний стан.

Важливо розуміти, що постійне психоемоційне перенапруження сприяє органічному ураженню органів шлунково-кишкового тракту, а не тільки функціональним порушенням. Нині доведена неврогенна етіологія виразкової хвороби шлунка та дванадцятипалої кишки, жовчнокам’яної хвороби, панкреатиту, цукрового діабету, синдрому подразненого кишківника.

Хронічний стрес завжди виступає в ролі ініціювального фактора функціональних та органічних розладів органів травної системи. Але існує й інша, важлива сторона психосоматичної патології – це неадекватна реакція людини на соматичне захворювання з формуванням патопсихічного синдрому. У медичній термінології дана ситуація позначається, як нозогенія – особливе реагування людини на соматичну хворобу. Для таких пацієнтів характерна швидка стомлюваність, втрата інтересу до щоденних справ, емоційна лабільність, надмірна реакція на подразнення. Часто, ці симптоми супроводжуються вегетативними розладами (пітливість, запаморочення, та ін.). У гастроентерологічній практиці лікарі часто спілкуються з депресивно-налаштованими пацієнтами. Найбільш часто даний стан зустрічається у хворих на хронічний панкреатит.

Лікування психосоматики болю

Терапія психосоматичного захворювання – це мультидисциплінарна проблема, яка вимагає залучення експертів суміжних спеціальностей. Відновлення психологічного балансу і ліквідація впливу стресового чинника входять в комплексну програму лікування. У численних клінічних дослідженнях доведено, що включення психотерапії в стандартну схему лікування пацієнтів з гастроентерологічними захворюваннями асоційоване зі швидким поліпшенням стану хворого і його одужанням. Для ліквідації впливу стресу на організм людини, рекомендовано скористатися психотерапією, при необхідності – слід застосувати фармацевтичні препарати. Перед призначенням лікарських засобів з групи нейролептиків, антидепресантів, транквілізаторів і ноотропів, лікар-психосоматолог ретельно вивчає емоційний стан хворого, його темперамент і реакцію на навколишнє середовище. «Універсальної» схеми лікування психосоматичних порушень не існує. Стратегія щодо даної категорії пацієнтів передбачає використання персоніфікованого підходу.

Лікар-психосоматолог

Діагностикою та лікуванням психосоматичних захворювань займається лікар-психосоматолог. У його компетенції зіставлення симптомів ураження органів травної системи з психоемоційним станом хворого. Психосоматолог об’єднує в собі відразу дві спеціальності: психолога і терапевта. Це дозволяє об’єктивно оцінити стан хворого з боку його «тіла і душі».

Запис на прийом

Прийом досвідченого психосоматолога в ГастроЦентрі «OLYMED» здійснюється за попереднім записом. Тепер отримати професійну консультацію вузького спеціаліста легко і просто. ГастроЦентр «OLYMED» завжди пропонує якісний сервіс і краще медичне обслуговування в Києві, які відповідають  всім міжнародним стандартам.

Лікарі напрямку

Цей сайт використовує cookies для більш комфортної роботи користувача. Продовжуючи перегляд сторінок сайту, ви погоджуєтесь з використанням файлів cookies.
X