Як психосоматика пов’язана з шлунково-кишковими захворюваннями

Психосоматика вивчає зв’язок тіла і психіки, це більш вузька спеціалізація психотерапії, яка розглядає зв’язку психіки і соми (тіла). Зміни в психіці спричиняє зміни в тілі, які провокують захворювання внутрішніх органів, в тому числі і шлунково-кишкового тракту. Часто перші симптоми захворювань шлунково-кишкового тракту починаються після стресу і емоційних перевантажень, станів тривоги і депресії. Дослідження останніх років підтверджують такий зв’язок і вказують на необхідність включати психотерапію в лікування гастропатології.

Вчені різних країн досліджували зв’язок емоцій і шлунково-кишкових захворювань. В Ірландії в 2006р. у 87% пацієнтів з функціональними дисперсіями діагностували тривожні розлади, соматоформного стану (болі і відчуття в тілі викликані емоціями) і депресію. Тому при лікуванні цих станів рекомендується використовувати біопсихосоціальний підхід і враховувати роль психологічних станів, які беруть участь у виникненні симптомів. (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4130978)

У 2006 р в Канаді досліджувалися функціональні порушення кишківника (Запор, синдром подразненого кишківника) і їх зв’язок зі змінами настрою (тривоги і депресія) в спокійний період коліту і хвороби Крона. Пацієнти в період між нападами активно зверталися за медичною допомогою, турбувалися і низько оцінювали якість свого життя по здоров’ю. Дослідники рекомендують враховувати зв’язок емоційного фону і функціональних розладів у хворих з виразковим колітом і хворобою Крона в період між нападами основного захворювання.(http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16374257)

У Канаді в 2008р. встановили, що у пацієнтів з запальними захворюваннями кишківника виявляються депресивні розлади в 2 рази частіше, ніж в цілому у населення. (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18796096)

Емоції тісно переплетені з гастропатологією. Якщо на перших етапах криза, стресовий стан тільки запускає запальний процес в кишківнику через імунну систему, то, з часом, тривога і депресія створюють порочне коло «емоція – симптоми в кишківнику – емоція».

Крім того не виключено присутність так званої маскованих депресії – коли першопричиною є хронічна депресія середньої тяжкості, яка проявляється (маскується) через соматичні симптоми (в тому числі і через розлади шлунково-кишкового тракту).

Працює з такими станами фахівець-психотерапевт (психосоматолог).

У Гастроцентр Olymed наші пацієнти можуть консультуватися і отримувати допомогу у фахівця – психосоматолога.

Цей сайт використовує cookies для більш комфортної роботи користувача. Продовжуючи перегляд сторінок сайту, ви погоджуєтесь з використанням файлів cookies.
X