Стрес впливає на імунітет і створює умови для запалення в кишківнику

Хронічний і гострий стрес активно впливає на формування перших симптомів запалення в кишечнику. Стрес активує симптоми при вже наявному захворюванні через систему стрес-імунітет-запалення.

Це активно досліджувалося Mawdsley J.E. і Rampton D.S.* – через психо-нейро-імунні механізми нервова система впливає на імунітет і на стан слизової кишечника через систему медіаторів (кортикотропін рилізинг фактор і ін.) і огрядні клітини. Автори вказують, що тісне переплетення в вузлах лімфоїдної тканини слизової кишечника нервових закінчень може бути місцем перетину нервової та імунної систем. Крім того, наявність у клітин імунної системи рецепторів для реакції на сигнали нервової (нейротрансміттори) і гормональної (кортикостероїди) систем дає можливість зрозуміти, чому кишечник може реагувати на стрес і емоції людини.

Якщо не працювати зі стресом і емоційною вразливістю, то психіка готує умови для частих нападів коліту. Так при хронічному стресі спостерігається підвищена концентрація кортизолу і імуносупресія (зниження імунітету – зниження CD8 + лімфоцитів, макрофагів), що провокує змінений імунну відповідь**. При стресі підвищується виділення адреналіну і норадреналіну, що стимулює підвищення інтерлейкін 6,8 і 10, які беруть активну участь в запальному процесі. Так пов’язані тіло і психіка. У хворих в неактивній фазі коліту при гострому стресі (в дослідженнях Schmid-Ott G, Jaeger B, Meyer S, Stephan E, Kapp A, Werfel T***) спостерігалося підвищення CD8 + клітин, цитотоксичних Т-клітин і NK-клітин які беруть участь в процесах запалення. Це біологічні причини підвищують ризик загострення коліту при стресі. Як же це працює в голові?

Часто симптоми і болю з області живота потрапляють в голову і інтерпретуються психікою особливим способом. Залежно від того, як влаштована психіка людини симптоми можуть розумітися і сприйматися різним способом. В голові, в психіці існує своя ідея яке тіло і у кожного воно особливе, крім того не завжди психічне уявлення про тіло збігається з реальним. Так ще К.Абрахам описував нашарування психічного сприйняття на сигнали з тіла через теорію «внутрішніх об’єктів» – психічних еквівалентів тілесного. Дж. МакДугалл пише про те, що тіло часто «говорить» за людину, тому що психіка не дозволяє вилитися емоціям. Теорія соматизації емоцій говорить про те, що всі невиражені емоції направляються в тіло.

Д.Розенфельд описував процес символічного зрівнювання психічного і тілесного. Тоді процес виштовхування чогось з себе (на психічному рівні) зрівнюється з виштовхуванням фізичним – випорожненням кишківника (наприклад). Або навпаки – утримування емоцій в собі зрівнюється з утриманням і в тілі (запори). При такій роботі психіки тривога, напруга, злість, роздратування можуть так виражатися через тіло.

Важливо розуміти, що психотерапія дає можливість впливати на частоту нападів при запальних захворюваннях кишківника (хвороба Крона і виразковий коліт). Робота з психікою в такому випадку є тривалою і складним завданням, так як емоції сильно спаяні з реакціями на рівні тіла. Перекласти такі реакції на рівень психіки і відокремити їх від тіла, які вже вигравірувані в голові – є складним завданням психотерапії.

__________
* Mawdsley JE,Rampton DS Psychological stress in IBD: new insights into pathogenic and therapeutic implications.. Gut.2005 Oct;54(10):1481-91.
** Schleifer SJ, Bartlett JA, Keller SE, Eckholdt HM, Shiflett SC, Delaney BR Am Acad Child Adolesc Psychiatry. 2002 Sep; 41(9):1054-60.
***Schmid-Ott G, Jaeger B, Meyer S, Stephan E, Kapp A, Werfel T.J Allergy Clin Immunol. 2001 Sep; 108(3):455-62.

Цей сайт використовує cookies для більш комфортної роботи користувача. Продовжуючи перегляд сторінок сайту, ви погоджуєтесь з використанням файлів cookies.
X