Що таке печія? Чи небезпечна вона?

Приблизно, близько 80% пацієнтів, які приходять до мене на прийом скаржаться на печію. Деяких з них печія турбує часто, практично постійно, деяких рідко, наприклад, після солодкого, здобних виробів, гострої їжі або після переїдання, але і в тому, і в іншому випадку цих пацієнтів турбує – печія.

Отже, що ж це таке?

Печія – неприємне відчуття печіння з локалізацією переважно в загрудинної області, тобто по ходу стравоходу, іноді в області глотки і / або надчеревній зоні.

Чому вона виникає?

Даний стан виникає внаслідок закидання кислого вмісту шлунка в стравохід. Ізжога – це не окреме захворювання, а симптом, який може супроводжувати безліч захворювань.

«Нісенітниця. Попекло і перестало. Випив таблетку або прийняв пакетик звичного засобу від печії ну, в гіршому з варіантів, пару ковтків мінеральної води і все пройшло!» – Скажете Ви. Це добре, що «все пройшло», але наскільки довгостроково це уявне благополуччя? З досвіду знаю, що дуже скоро, і не сумнівайтеся, весь «букет» неприємних відчуттів може повернутися знову…

Насправді печія – це досить тривожний симптом і ставитися до нього потрібно серйозно.

Наведу приклади патологій, де печія є одним з безлічі симптомів.

 • гастроезофагеальна рефлюксна хвороба (ГЕРХ) з езофагітом, аж до ерозивного езофагіту або виразки стравоходу;
 • тяжкий перебіг ГЕРХ ускладнене стравоходом Барретта;
 • інші езофагіти (еозинофільні, герпетичні, кандидозні);
 • лікарські ураження стравоходу;
 • ахалазія кардії;
 • склеродермія;
 • грижа стравохідного отвору діафрагми;
 • функціональна диспепсія;
 • виразкова хвороба шлунка;
 • виразкова хвороба дванадцятипалої кишки;
 • синдром Золлінгера – Еллісона та ін.

Є так само ряд захворювань і станів, при яких теж може виникати печія. Наприклад, під час вагітності, при ожирінні, при прийомі деяких медикаментів та ін. Ніколи не потрібно нехтувати цим симптомом, адже, ніхто не сказав, що людина страждає на ожиріння не може паралельно страждати ерозивні езофагітом або іншою патологією, про яку писалося вище.

Більш докладно я хотіла б зупинитися на такому захворюванні, як ГЕРБ, тому що печія іноді може єдиною скаргою і єдиним симптомом у пацієнтів, які страждають рефлюксною хворобою.

ГЕРБ

Відповідно до класифікації Всесвітньої організації охорони здоров’я, ГЕРБ – це хронічне рецидивуюче захворювання, обумовлене порушенням моторно-евакуаторної функції гастроезофагеальної зони і характеризується спонтанним і / або регулярно повторюваним закиданням у стравохід шлункового і / або дуоденального вмісту з розвитком характерних симптомів незалежно від того, чи виникають при цьому морфологічні зміни слизової оболонки стравоходу. В даний час ГЕРБ займає лідируюче положення серед всієї патології верхніх відділів шлунково-кишкового тракту (ШКТ).

ГЕРБ це хвороба, яка має дві складові – клінічну та ендоскопічну. Найчастіше вони йдуть «нога в ногу», тобто клінічними проявами хвороби відповідає запальна і / або запально-ерозивно ендоскопічна картина в слизовій оболонці (СО) стравоходу. Але іноді буває і так, що яскрава клінічна картина захворювання не має достатнього відображення на СО стравоходу, що підтверджується під час ендоскопічного дослідження і, навпаки, серйозні дефекти нижніх відділів стравоходу підтверджені ендоскопічно, клінічно ніяк не проявляються у пацієнта. Останній варіант перебігу захворювання найнебезпечніший, тому що пацієнт не звертається до лікаря доти, поки не розвинуться ускладнення, які і починають проявлятися клінічно.

Причини ГЕРБ:

 • порушення функції НСС;
 • грижа стравохідного отвору діафрагми;
 • зниження активності і подовження стравохідного кліренсу (очищення);
 • зниження активності захисних факторів СО стравоходу;
 • вплив агресивних чинників шлункового і дуоденального вмісту (при дуоденогастрального рефлюксу), а так само тривалість їх впливу на СО стравоходу;
 • збільшення агресивності шлункового вмісту.

Клініка

Як вже говорилося вище, найпоширенішим симптомом ГЕРБ є печія. Хворі так само можуть скаржитися на відрижку (повітрям, їжею, кислим, гірким) і відрижки, які з’являються внаслідок ретроградного (зворотного) надходження шлункового вмісту в стравохід і ротову порожнину. Іноді спостерігається біль за грудиною, відчуття «грудки» або розпирання в області мечоподібного відростка. Найчастіше дана симптоматика може виникати на тлі спазму стравоходу, але не варто забувати, що подібні симптоми можуть виникати і у пацієнтів з ішемічною хворобою серця, тому дані скарги потрібно уважно диференціювати і робити це повинен лікар.

У незначної кількості пацієнтів, ГЕРБ може проявлятися таким симптомом як – дисфагія (відчуття утруднення або перешкоди при проходженні їжі) і / або одінофагія (біль при ковтанні і під час проходження їжі по стравоходу). Хочу нагадати, що дисфагія – це один з перших симптомів, який виникає на тлі пухлин стравоходу. Тому пацієнти з подібною скаргою повинні бути обов’язково обстежені інструментально.

Велике значення в клінічній оцінці ГЕРБ мають вне-стравоходні симптоми. Виділяють 4 варіанти вне-стравоходних проявів:

 • отоларингологічні, виникають через безпосередні дії агресивного рефлюксата на глотку і гортань (ларингіт, фарингіт, сухість і першіння в горлі, осиплість і захриплість, кашель та ін.);
 • бронхолегеневі, можуть виникати як внаслідок прямої дії агресивних чинників, так і внаслідок розвитку езофагобронхіального рефлюксу;
 • кардіальні (ми про них частково говорили вище), можуть проявлятися болем у ділянці серця, за грудиною, аритмією, тахікардією та ін .;
 • стоматологічні «маски» – це горезвісний карієс, пародонтоз, стоматит та інші ураження ротової порожнини.

Найчастіше стравоходу і вне-стравоходні прояви захворювання комбінуються, але бувають випадки, коли ГЕРБ клінічно проявляється тільки її вне-стравоходними симптомами. На жаль, в цих випадках наші пацієнти «оббивають пороги» кардіологів, пульмонологів, стоматологів і ЛОР лікарів, а лише через деякий час потрапляють в кабінет гастроентеролога.

Ускладнення ГЕРБ

Одним з ускладнень ГЕРБ може бути – виразка стравоходу (дефект СО стравоходу, який виникає на місці запалення) і, відповідно все що випливають звідси наслідки. Наприклад, одним з ускладнень виразки може бути кровотеча, якщо виразковий дефект зруйнував кровоносну судину. Кровотеча – це стан, що загрожує життю людини і вимагає негайної госпіталізації до профільного стаціонару.

Стриктура і стеноз стравоходу – стан, при якому відбувається звуження і як наслідок деформація стравоходу, що ускладнює ковтання і просування харчової грудки. Стеноз найчастіше виникає на тлі розростання фіброзної тканини – це рубець, що утворюється після зажившої виразки, тобто і стриктура, і стеноз це теж ускладнення виразки стравоходу.

Так само, одним з ускладнень довгостроково протікає ГЕРБ, є розвиток такого захворювання, як стравохід Барретта. Виникає дане захворювання внаслідок тривалого і тривалого впливу агресивних (ушкоджують) факторів, таких як кислота і / або жовч на СО стравоходу. При цьому захворюванні в нижньому відділі стравоходу виявляється зона залозистогоепітелію кишкового типу. Тоді як в умовах норми – СО стравоходу представлена ​​багатошаровим плоским неороговевающим епітеліем. Захворювання вперше описано англійським хірургом Барреттом в 1950р. Езофагіт Барретта розглядається як передракові захворювання, тому що на тлі даного захворювання може розвиватися аденокарцинома стравоходу.

Висновки

Сьогодні ми трохи привідкрили завісу, торкнувшись лише одного з безлічі симптомів, що виникають при патології шлунково-кишкового тракту – це печія. Поговорили про хвороби, що займає на сьогодні лідируюче положення в списку кислотозалежних патології шлунково-кишкового тракту – ГЕРХ.

У даній статті я спеціально не торкалася питань обстеження та лікування ГЕРБ, тому що вважаю, що всі ці питання повинен вирішувати фахівець – лікар гастроентеролог в кожному конкретному випадку.

Як вчинити? До кого звернутись?

На жаль, більшість людей, які відзначають у себе вище перераховані симптоми ГЕРБ, зволікають і відкладають візит до лікаря. Вони готові слухати поради подруг, друзів, сусідів, родичів або, в кращому випадку, фармацевтів в найближчій аптеці і займатися таким бажаним, а часто і небезпечним самолікуванням.

Розмовляючи з такими пацієнтами, з’ясовується, що найбільший страх у них викликали майбутні обстеження, тобто боязнь неприємних відчуттів, болю і дискомфорту під час ендоскопічного обстеження.

По-перше, з радістю, поспішаю вас запевнити і заспокоїти, що в нашому Гастроцентр «Olymed», ви будете позбавлені всіх неприємностей пов’язаних з ендоскопічним обстеженням. Гастроскопия проводиться під час медикаментозного сну, під наглядом досвідченого лікаря анестезіолога.

По-друге, на первинному етапі, тобто до візиту до лікаря, ви самостійно зможете оцінити ваш стан завдяки анкеті опитувальником Gerd-Q, який успішно застосовується в багатьох країнах світу.

Будь ласка, дайте відповідь на наведені нижче питання. Ці відповіді допоможуть лікареві вибрати оптимальний варіант лікування, який швидко і ефективно поверне вас до здорового життя.

Якщо у вас є вище перераховані скарги, або ваш підсумковий бал за результатами опитувальника Gerd–Q дорівнює або перевищує – 8, раджу вам звернутися до лікаря гастроентеролога.

Будьте здорові!

УВАГА! Тривожні симптоми, при виникненні яких необхідна екстрена медична допомога:

 • Вас турбує блювота з домішкою крові, на кшталт «кавовій гущі» або з’явився темний, баріться стілець;
 • з’явився головний біль, запаморочення, сплутаність або інші види порушення свідомості;
 • з’явився різкий, пекучий, виражена і інтенсивна біль у грудях, з іррадіацією в ліву руку, щелепу або лопатку;
 • тахікардія, брадикардія або інші види порушення серцевого ритму;
 • Ви відчуваєте виражений біль і утруднення при ковтанні і під час просування їжі по стравоходу;
 • у Вас розвинувся напад задухи, нестачі повітря;
 • виник різко наростаючий набряк обличчя, глотки;
 • з’явився різкий біль в животі, підвищилася температура тіла, турбує нудота, блювота, пронос і зневоднення організму;
 • у Вас різке підвищення або падіння артеріального тиску

Викликайте швидку допомогу!

Цей сайт використовує cookies для більш комфортної роботи користувача. Продовжуючи перегляд сторінок сайту, ви погоджуєтесь з використанням файлів cookies.
X