Рак. П’ять правил, які зменшують ризик захворіти

Одна з найпростіших передач, про те, як зловити рак на ранній стадії.

Деякі універсальні правила:

Правило перше: всім жінкам після 40 років потрібно раз на рік (або як мінімум раз на два роки) робити мамографію. Якщо у жінки мати, сестра або дочка хворіли на рак грудей – це автоматично підвищує її ризик і, можливо, щорічну мамографію їй слід почати раніше, ніж з 40 років.

Правило друге: рак шийки матки розвивається, тільки в присутності вірусу папіломи людини. Тому деякі програми скринінгу спираються на ВПЛ-тест, і якщо він негативний, то жінка вільна на 3-5 років. Якщо ж ВПЛ є, то роблять цитологічний тест на зміни клітин шийки матки.

Взагалі, рак шийки матки розвивається дуже повільно, протягом приблизно 5-10 років. Тому скринінг рекомендується проводити максимум один раз в три роки. Найчастіше вам можуть порадити тільки від безграмотності або від бажання заробити зайвий раз на аналізах. Починають скринінг в різних країнах по-різному, десь з 21 року, десь пізніше. Ми радимо починати в 25-30 років.

Правило третє: всім, кому більше 50 років, потрібно щороку робити скринінг на колоректальний рак. І це повинен можливо обов’язково кількісний імунохімічний тест на приховану кров в калі. Якщо він виявився позитивним, наступний етап діагностики – це колоноскопія.

Правило четверте: всім курцям потрібно щорічно робити комп’ютерну томографію. Саме комп’ютерну томографію, а не рентген.

Є національне американське дослідження, в якому брало участь більше 53 тисяч курців. Одним робили звичайний рентген, іншим – комп’ютерну томографію. Його почали в 2002 році, а в 2009 припинили, тому що продовжувати було б неетично: виявилося, що КТ на 20% краще, ніж рентген, зменшує захворюваність і смертність від раку легенів.

Правило п’яте: Рак шкіри теж варто перевіряти щорічно – раз на рік приходити до дерматолога, щоб він оглядав родимки на всій поверхні тіла. Якщо будуть виявлені небезпечні родимки, їх можна видалити тільки у дуже хорошого хірурга.

(https://tvrain.ru/teleshow/health_kitchen/rak-400612/)

Цей сайт використовує cookies для більш комфортної роботи користувача. Продовжуючи перегляд сторінок сайту, ви погоджуєтесь з використанням файлів cookies.
X