Підшлункова залоза (pancreas) — це паренхіматозний орган травлення, що одночасно має екзокринну й ендокринну активність. Екзокринна (зовнішньосекреторна) функція pancreas забезпечує секрецію в просвіт дванадцятипалої кишки панкреатичного соку, що містить набір ферментів, здатних розщеплювати білки, жири, вуглеводи. Ендокринна (внутрішньосекреторна) функція полягає у виділенні в кров ряду гормонів (таких як інсулін, глюкагон, соматостатин, панкреатичний поліпептид), необхідних для регуляції метаболізму, шлунково-кишкового ферментоутворення, спланхнічного кровотоку, моторики органів травлення.
Найбільш поширеним методом діагностики патології підшлункової залози є ультразвукове дослідження (УЗД). Сучасна апаратура дозволяє оглянути орган у багатьох проекціях, оцінити місце розташування, виміряти параметри, вивчити структуру і кровообіг. Перевагами цього виду дослідження є:
- Відсутність протипоказань.
- Безпечність.
- Неінвазивність.
- Швидкий результат.
- Висока інформативність.
- Відсутність впливу іонізуючого випромінювання на організм пацієнта, за рахунок чого це дослідження застосовується для новонароджених, вагітних, дітей, дорослих без ризику для здоров’я.
- Доступність.
УЗД підшлункової залози найчастіше проводиться спільно з оглядом інших органів черевної порожнини.
Показання до проведення УЗД дослідження підшлункової залози:
- Клінічні симптоми гострого або хронічного панкреатиту: біль в епігастральній ділянці та в лівому підребер’ї з типовою оперізуючою іррадіацією; порушення стільця, метеоризм, нудота і багаторазова блювота без полегшення стану.
- Результати інших лабораторно-інструментальних досліджень, що вказують на порушення функції підшлункової залози: високий рівень амілази крові та діастази в сечі, неспецифічні зміни загального аналізу крові, ендоскопічна картина ураження слизової оболонки задньої стінки шлунка та дванадцятипалої кишки, рентгенологічні «ознаки» в проекції pancreas.
- Підозра на онкологічний процес: симптоми ураження залози на тлі неопластичного синдрому.
- Механічна жовтяниця.
- Перед проведенням хірургічного втручання в черевній порожнині.
- Травми живота.
- Підозра на наявність кісти, абсцесу підшлункової залози.
- Моніторинг за станом підшлункової залози на тлі медикаментозної терапії.
Як роблять УЗД підшлункової залози
З урахуванням анатомічного розташування залози і при вираженому метеоризмі візуалізація органу буває утруднена. Однак сучасні ультразвукові апарати експертного класу справляються з цим завданням. У ГастроЦентрі «OLYMED» усі ультразвукові дослідження проводяться на професійному японському обладнанні Toshiba Aplio XG, що забезпечує високу деталізацію і контрастність зображення з датчика, цифрове поліпшення картинки, дає точну оцінку кровообігу, можливість 3D-реконструкції органу.
УЗД підшлункової залози здійснюється обов’язково натщесерце в положенні хворого на спині, правому і лівому боці та дозволяє оцінити такі параметри:
- Локалізацію і форму залози.
- Характеристику контурів залози.
- Розміри окремих частин органа: головки, тіла і хвоста.
- Структуру паренхіми.
- Особливості кровообігу.
- Розміри і прохідність вірсунгової протоки.
- При наявності патологічних змін (кіста, абсцес, поліп, неуточнене новоутворення) — їх розміри і характеристики.
Що важливо знати про обстеження
УЗД — «золотий стандарт» дослідження підшлункової залози. Інформативність і доступність цього методу інструментальної діагностики дає можливість швидко та якісно оцінити стан органу, і за необхідності — негайно приступити до медикаментозного або хірургічного лікування.
Як підготуватися до УЗД
Для кращої візуалізації підшлункової залози перед дослідженням необхідно здійснити мінімальну підготовку:
- З метою зниження пневматозу кишківника, за 2–3 дні до дослідження дотримуватися деяких обмежень в раціоні харчування (виключити бобові продукти, газовані напої, свіжі фрукти та овочі, дріжджову випічку і чорний хліб, молоко, спиртні напої, смажені та жирні страви).
- Останній прийом їжі — не пізніше, ніж за 12 годин до дослідження.
- При вираженому метеоризмі рекомендовано ввечері прийняти активоване вугілля або «Еспумізан».
Показники норми
Висновок УЗД нормальної підшлункової залози складається з наступних критеріїв:
- S-подібна форма.
- Рівні чіткі контури.
- Гомогенна крупно- або дрібнозерниста ехо-структура.
- Рівномірний кровоплин, судини без змін.
- Діаметр вірсунгової протоки до 2,5 мм.
Розміри: загальна довжина — 140–220 мм, довжина голівки — 18–30 мм, тіла — 10–22 мм, хвоста — 20–30 мм.