Видалення поліпів

Поліп – це аномальне розростання тканини у вигляді доброякісного новоутворення, яке може бути на вузькій ніжці або широкій основі. Вони можуть утворюватися в будь-якому органі людського організму, де є слизова оболонка (весь шлунково-кишковий тракт, жовчний і сечовий міхур, порожнина матки, додаткові пазухи носа, та ін.). Самі по собі поліпи не несуть загрози, але можливий процес їх трансформації в злоякісну пухлину. З метою запобігання малігнізації, виявлені в процесі ендоскопічного дослідження поліпи підлягають обов’язковому видаленню (поліпектомія).

Видалення поліпів у Києві — це ГастроЦентр «OLYMED», який надає сучасні методи діагностики і видалення поліпів.

Симптоми і причини виникнення поліпів

Однозначної причини формування поліпів наукою не виявлено. Існує безліч теорій, які пояснюють, як вплив певних «тригерів» сприяє появі цих утворень на кшталт специфічної реакції тканини на постійне подразнення слизової оболонки. До цих факторів відносять:

 • хронічні запальні процеси;
 • генетична схильність до поліпозу;
 • наявність факторів ризику (неправильне харчування, вживання спиртних напоїв, куріння, гіподинамія, несприятливе екологічне середовище).

Для поліпів найбільш характерний безсимптомний перебіг, тому вони в основному є випадковою «діагностичною знахідкою» під час ендоскопічного дослідження. Але зустрічаються прецеденти, коли через великий розмір поліпозних утворень, хворий відчуває постійний дискомфорт, а іноді навіть біль в місці їх локалізації. Виникнення даного симптому пояснюється механічним здавленням поліпом сусідніх тканин. Також можливі й інші симптоми, які з’являються внаслідок травмування поліпа (наприклад, наявність крові в калі при поліпозі кишечника).

Як проходить операція по видаленню поліпів

Поліпектомія – це хірургічна маніпуляція, мета якої – видалення поліпа. Існує кілька видів усунення поліпів, в залежності від локалізації, розмірів, кількості (одиночні або множинні), структури (на вузькій ніжці, широкій основі, поліпи, що стеляться) та різновиду.

Найбільш часто застосовують ендоскопічний варіант поліпектомії. Ендоскопічна поліпектомія – це сучасний метод радикального лікування поліпів. Вибір інструментів залежить від розмірів і основи поліпа. Для невеликих розростань на ніжці застосовують своєрідну коагуляційну петлю, яку «надягають» на поліп, і одномоментно зрізають його. Процедура видалення поліпів є безболісною, безпечною, має низький ризик розвитку ускладнень.

На жаль, у осіб з обтяженою сімейною історією можливий ризик рецидиву поліпозних розростань, що вимагає періодичного ендоскопічного контролю.

Весь віддалений матеріал після поліпектомії підлягає обов’язковому патоморфологічному аналізу.

Типи поліпів

Поліпи в шлунку

Утворенню поліпів у шлунку сприяють: хронічний гастрит, бактеріальна інфекція (особливо наявність Helicobacter pylori), генетична схильність, куріння, нераціональне харчування, тривале вживання медикаментів.

У шлунку можуть виникнути такі види поліпів:

 • гиперпластичні;
 • запальні фіброзні поліпи;
 • поліпи фундальних залоз;
 • аденоматозні.

Клінічні прояви поліпа шлунка зустрічаються дуже рідко. При великих поліпах може виникати дискомфорт в епігастральній ділянці, нудота, а при травмуванні – ознаки кровотечі.

Поліпи в кишечнику

Поліпоз кишечника (множинні поліпи) – це захворювання, яке розцінюється як передраковий стан з доведеною ймовірністю розвитку агресивної злоякісної аденокарциноми кишківника. Найбільш типова локалізація патологічного процесу – відділи товстого кишечника, пряма кишка. Характерною ознакою даної патології є високий рівень малігнізації, тому всі виявлені новоутворення потрібно своєчасно видаляти. Існують два варіанти перебігу даного захворювання: безсимптомний, або з клінічними ознаками (закреп, діарея, метеоризм, наявність крові та слизу в калі).

Всі поліпи кишечника поділяють на:

 • гіперпластичний;
 • запальний;
 • поліп Пейтца-Егерса;
 • гамартомний;
 • ювенільний;
 • аденоматозні поліпи (тубулярні, ворсинчасті, трубчасто-ворсинчасті), які є основною причиною виникнення колоректального раку.

З метою запобігання злоякісного переродження поліпів, для людей з високим ризиком онкопатології кишки проводиться скринінгове обстеження. Цей захід значно знижує рівень захворюваності та смертності від колоректального раку.

Що важливо знати про лікування поліпів

Головна умова результативного лікування – це своєчасна діагностика. Проблема цих доброякісних утворень полягає в тому, що вони дуже рідко виявляються клінічними симптомами. Тому кожна людина повинна усвідомлювати всі фактори ризику, які присутні в її житті і можуть привести до небажаних наслідків. Радикальне видалення поліпів – єдиний ефективний метод лікування поліпів. На сьогоднішній день найбільш ефективним способом видалення поліпів є ендоскопічний метод. Сучасні методики відеоколоноскопіі, а саме використання відеоколоноскопії з високою роздільною здатністю (HD) з функцією вузькоспектрального аналізу зображення (NBI), дозволяють виявити і видалити поліпи починаючи від 1-2мм і до дуже великих розмірів. Існують різні ендоскопічні види видалення: щипкова поліпектомія, «холодна» або «гаряча» поліпектомія, ендоскопічна резекція слизової (EMR), ендоскопічна підслизова дисекція (ESD). Яким саме методом видаляти поліп вирішує ендоскопіст під час проведення колоноскопії.

Після видалення поліпів

Ускладнення поліпектомії виникають дуже рідко (не більше ніж в 0,5%).

Для кращого відновлення пацієнту рекомендують:

 • Дотримуватись щадної дієти (віддавати перевагу легкій їжі, обмежити в раціоні смажені, гострі і жирні страви, виключити алкоголь).
 • Протягом 2 тижнів уникати фізичного навантаження.

Ви можете записатися на колоноскопію в ГастроЦентрі “OLYMED” онлайн заповнивши форму за посиланням та отримати кваліфіковану допомогу від професійних лікарів.

Лікарі послуги