Видалення поліпа

Поліп – це аномальне розростання тканини у вигляді доброякісного новоутворення, яке може бути на вузькій ніжці або широкій основі. Вони можуть утворюватися в будь-якому органі людського організму, де є слизова оболонка (весь шлунково-кишковий тракт, жовчний і сечовий міхур, порожнина матки, додаткові пазухи носа та ін.). Самі по собі поліпи не несуть загрози, але можливий процес їх трансформації в злоякісну пухлину. З метою запобігання малігнізації виявлені в процесі ендоскопічного дослідження поліпи підлягають обов’язковому видаленню (поліпектомії).

Симптоми і причини виникнення поліпів

Однозначної причини формування поліпів наукою не виявлено. Існує безліч теорій, які пояснюють, як вплив певних «тригерів» сприяє появі цих утворень на кшталт специфічної реакції тканини на постійне подразнення слизової оболонки. До цих факторів відносять:

 • хронічні запальні процеси;
 • генетична схильність до поліпозу;
 • наявність факторів ризику (неправильне харчування, вживання спиртних напоїв, паління, гіподинамія, несприятливе екологічне середовище);

Для поліпів найбільш характерний безсимптомний перебіг, тому вони в основному є випадковою «діагностичною знахідкою» під час ендоскопічного дослідження. Але зустрічаються прецеденти, коли через великий розмір поліпозних утворень хворий відчуває постійний дискомфорт, а іноді навіть біль в місці їх локалізації. Виникнення цього симптому пояснюється механічним здавленням поліпом сусідніх тканин. Також можливі й інші симптоми, які з’являються внаслідок травмування поліпа (наприклад, наявність крові в калі при поліпозі кишечника).

Як проходить операція

Поліпектомія –це хірургічна маніпуляція, мета якої — видалення поліпа. Існує кілька видів усунення поліпів, в залежності від локалізації, розмірів, кількості (одиночні або множинні), структури (на вузькій ніжці, широкій основі, поліпи, що стеляться) та різновиду.

Найбільш часто застосовують ендоскопічний варіант поліпектомії. Ендоскопічна поліпектомія — це сучасний метод радикального лікування поліпів. Вибір інструментів залежить від розмірів і основи поліпа. Для невеликих розростань на ніжці застосовують своєрідну коагуляційну петлю, яку «надягають» на поліп, і одномоментно зрізають його. Процедура видалення поліпів є безболісною, безпечною, має низький ризик розвитку ускладнень.

На жаль, у осіб з обтяженою сімейною історією можливий ризик рецидиву поліпозних розростань, що вимагає періодичного ендоскопічного контролю.

Весь видалений матеріал після поліпектомії підлягає обов’язковому патоморфологічному та гістологічному аналізу.

Поліпи в шлунку

Утворенню поліпів у шлунку сприяють: хронічний гастрит, бактеріальна інфекція (особливо наявність Helicobacter pylori), генетична схильність, куріння, нераціональне харчування, тривале вживання медикаментів.

У шлунку можуть виникнути такі види поліпів:

 • аденоматозні;
 • гіперпластичні;
 • поліпи фундальних залоз.

Клінічні прояви поліпа шлунку зустрічаються дуже рідко. При великих поліпах може виникати дискомфорт в епігастральній ділянці, нудота, а при травмуванні — ознаки кровотечі.

Поліпи в жовчному міхурі

Причини виникнення остаточно не вивчені. Існують сприяючі чинники цього стану: хронічний холецистит, жовчнокам’яна хвороба, глистяні інвазії органу, дискінезія жовчних шляхів, обтяжений сімейний анамнез. Види поліпів жовчного міхура:

 • псевдополіпи (холестеринові, запальні);
 • аденоматозні поліпи й папіломи.

Симптоми наявності поліпа в органі виникають при його великих розмірах у вигляді дискомфорту в правому підребер’ї.

Поліпи в кишечнику

Поліпоз кишечника (множинні поліпи) — це захворювання, яке розцінюється як передраковий стан з доведеною ймовірністю розвитку агресивної злоякісної аденокарциноми кишківника. Найбільш типова локалізація патологічного процесу — відділи товстого кишечника, пряма кишка. Характерною ознакою цієї патології є високий рівень малігнізації, тому всі виявлені новоутворення потрібно своєчасно видаляти. Існує два варіанти перебігу цього захворювання: безсимптомний, або з клінічними ознаками (закреп, діарея, метеоризм, наявність крові та слизу в калі).

Усі поліпи кишечника поділяють на:

 • гіперпластичний;
 • запальний;
 • поліп Пейтца-Джигерса;
 • гамартомний;
 • ювенільний;
 • аденоматозний поліп (трубчастий, ворсинчастий, трубчасто-ворсинчастий), який є основною причиною виникнення колоректального раку.

З метою запобігання злоякісного переродження поліпів, для людей з високим ризиком онкопатології кишки проводиться скринінгове обстеження. Цей захід значно знижує рівень захворюваності та смертності від колоректального раку.

Що важливо знати про лікування

На сьогодні існує безліч способів видалення поліпів. Головна умова результативного лікування — це своєчасна діагностика. Проблема цих доброякісних утворень полягає в тому, що вони дуже рідко проявляються клінічними симптомами. Тому кожна людина повинна усвідомлювати всі фактори ризику, які присутні в її житті та можуть призвести до небажаних наслідків. Радикальне видалення поліпів — єдиний ефективний метод лікування.

Видалення поліпів дітям

Причини появи, клінічна картина поліпів у дітей не відрізняється від дорослих. Малігнізація процесу у цієї категорії населення відбувається вкрай рідко, тому основне показання до видалення поліпів — це ліквідація патологічного утворення і можливого джерела кровотечі.

Після видалення

Ускладнення поліпектомії виникають дуже рідко (не більше ніж в 0,5%).

Для кращого відновлення пацієнту рекомендують:

 • Дотримуватися щадної дієти (надавати перевагу легкій їжі, обмежити в раціоні смажені, гострі та жирні страви).
 • Повільно їсти, ретельно пережовуючи кожен шматочок.
 • Виключити вживання спиртних напоїв, куріння.
 • Протягом 2 тижнів уникати фізичного навантаження, стресу, прямих сонячних променів, керування автомобілем.

Лікарі послуги

Видео

Відео послуги