Дихальні тести на визначення Хелікобактер пілорі

Helicobacter pylori (НР)  це грамнегативна бактерія, що має спіралеподібну або вигнуту форму. На сьогодні цей мікроорганізм є основним етіологічним фактором таких захворювань шлунка і дванадцятипалої кишки як: диспепсія, гастрит типу В (хелікобактер-асоційований), дуоденіт, виразкова хвороба, онкологічні новоутворення (MALT-лімфома). Для виявлення НР в людському організмі сьогодні застосовують безліч діагностичних методик, а саме: дослідження біоптату шлунка, отриманого під час проведення гастроскопії; дихальний уреазний тест і його модифікації; визначення специфічних антитіл до інфекції в біологічних матеріалах.

Важливість дихального тесту на Хелікобактер пілорі

Лікування будь-якого захворювання може бути емпіричним (при відсутності даних про збудника) та етіотропним. Точний вплив лікарського засобу на доведену причину патології є найефективнішим принципом медикаментозної терапії.
У цьому випадку антихелікобактерна антибіотикотерапія називається «ерадикаційною». Такий підхід до лікування патологій, асоційованих із цією бактерією, вважається найбільш виправданим в сучасній гастроентерології. Дихальний тест з сечовиною дозволяє виявити збудника, оцінити ефективність лікування, уникнути невиправданої антибіотикотерапії при хибно позитивних результатах серологічних аналізів на Helicobacter pylori.

Що таке 13С-уреазний тест на виявлення Хелікобактер пілорі?

Найбільш поширеним неінвазивним методом верифікації етіологічного фактора захворювань шлунково-кишкового тракту є дихальний уреазний (сечовинний) тест. Ця методика базується на здатності Helicobacter pylori за допомогою ферменту уреази розщеплювати сечовину на вуглекислоту й аміак.

Визначення цих продуктів метаболізму і є метою дослідження, що дозволяє не тільки отримати якісний показник (наявність або відсутність хелікобактерного інфікування), але і кількісний (зафіксувати конкретну концентрацію міченого СО2 або аміаку в повітрі, що видихається в залежності від різновиду проведення тесту).

Відповідно до Європейського протоколу, цей метод має основне показання і є «золотим стандартом» у діагностиці Helicobacter pylori.

Показання до проведення дихального уреазного тесту:

 • наявність у пацієнта симптомів, таких як: печія, відрижка з кислим присмаком, нудота, блювота, дискомфорт і біль в епігастральній та пілородуоденальній областях, який пов’язаний з прийомом їжі, або виникає натщесерце і в нічний час, закрепи;
 • виявлення хелікобактерного інфікування у членів сім’ї;
 • моніторинг ефективності ерадикаційної терапії;

Переваги дихального сечовинного тесту:

 • Безболісність і неінвазивність методики.
 • Швидкий результат.
 • Достовірність висновків дослідження.
 • Високий рівень чутливості та специфічності (вище 95%).
 • Безпечність.

Як проводиться 13С-уреазний тест на виявлення Хелікобактер пілорі?

Техніка проведення проста: спочатку пацієнт видихає повітря в спеціальний герметичний мішок для отримання первинних даних про склад повітря, що видихається. Після цього пацієнт випиває 200 мл речовини (апельсиновий сік, вода), що містить сечовину з міченим нерадіоактивним ізотопом вуглецю С13, через 30 хв. після цього надуває другий мішок. При наявності в організмі Helicobacter pylori відбувається швидкий гідроліз сечовини до її метаболітів. Уреазний дихальний тест є абсолютно безпечним і може застосовуватися навіть у вагітних і в дитячій практиці.

Як підготуватися до дихального тесту на виявлення Хелікобактер пілорі?

Для отримання достовірних результатів дослідження необхідно:

 • за 4 тижні до обстеження потрібно завершить курс антибіотикотерапії;
 • за 2 тижні до обстеження потрібно припинити прийом препаратів, що знижують секрецію;
 • дослідження проводиться натще.

Запис на тест

Ваша особиста інформація буде вважатися конфіденційною. Ми не будемо передавати ці дані третім особам.