Найбільш поширеним неінвазивним методом верифікації етіологічного фактора захворювань шлунково-кишкового тракту є дихальний уреазний (сечовинний) тест. Ця методика базується на здатності Helicobacter pylori за допомогою ферменту уреази розщеплювати сечовину на вуглекислоту й аміак.
Визначення цих продуктів метаболізму і є метою дослідження, що дозволяє не тільки отримати якісний показник (наявність або відсутність хелікобактерного інфікування), але і кількісний (зафіксувати конкретну концентрацію міченого СО2 або аміаку в повітрі, що видихається в залежності від різновиду проведення тесту).
Показання до проведення дихального уреазного тесту:
- наявність у пацієнта симптомів, таких як: печія, відрижка з кислим присмаком, нудота, блювота, дискомфорт і біль в епігастральній та пілородуоденальній областях, який пов’язаний з прийомом їжі, або виникає натщесерце і в нічний час, закрепи;
- виявлення хелікобактерного інфікування у членів сім’ї;
- моніторинг ефективності ерадикаційної терапії;
Переваги дихального сечовинного тесту:
- Безболісність і неінвазивність методики.
- Швидкий результат.
- Достовірність висновків дослідження.
- Високий рівень чутливості та специфічності (вище 95%).
- Безпечність.
Як проходить дихальний тест?
Для отримання достовірних результатів дослідження, пацієнту слід ретельно підготуватися до процедури. За 2–3 дні потрібно виключити з раціону спиртні напої, а за добу до аналізу — бобові продукти. Якщо пацієнт приймає антибіотики або препарати, які знижують секрецію шлунка, за 4 тижні до обстеження потрібно завершити їх курс.
Процедура виконується натще. Вранці потрібно ретельно очистити ротову порожнину (почистити зуби і прополоскати рот водою). У день тесту рекомендується утриматися від куріння і жувальних гумок.
Принцип методу 13С-дихальних тестів досить простий. У нашому організмі шляхом безлічі біохімічних реакцій утворюється вуглекислий газ (СО2), який ми виділяємо з повітрям, що видихається. У складі СО2, що видихається, атомна маса вуглецю (С) дорівнює 12. Якщо позначити певну речовину (діагностичний субстрат) вуглецем з атомною масою, що дорівнює 13, то кількість 13СО2 в повітрі, що видихається буде наростати прямо пропорційно активності тієї ферментної системи, яка в організмі відповідає за розщеплення цього субстрату.
Вимірюючи різницю в кількості 13СО2 в пробах повітря, що видихається до і через певний проміжок часу після прийому діагностичної речовини, можна судити про функцію певного органу, яка змінюється в результаті захворювання.
Ізотоп 13С – не радіоактивний!
13С-сечовинний (уреазний) тест заснований на здатності Helicobacter pylori синтезувати фермент — уреазу. Після перорального прийому розчину сечовини, міченої 13С, уреаза Helicobacter pylori метаболізує мічену сечовину і вивільняє мічений вуглекислий газ, який визначається у видихуваному повітрі через 30 хвилин.
Відповідно до Європейського протоколу, цей метод має основне показання і є «золотим стандартом» у діагностиці Helicobacter pylori.
Техніка проведення проста: спочатку пацієнт видихає повітря в спеціальний герметичний мішок для отримання первинних даних про склад повітря, що видихається. Після цього пацієнт випиває 200 мл речовини (апельсиновий сік, вода), що містить сечовину з міченим нерадіоактивним ізотопом вуглецю С13, через 30 хв. після цього надуває другий мішок. При наявності в організмі Helicobacter pylori відбувається швидкий гідроліз сечовини до її метаболітів. Уреазний дихальний тест є абсолютно безпечним і може застосовуватися навіть у вагітних і в дитячій практиці.
Важливість дихального тесту на Хелікобактер пілорі
Лікування будь-якого захворювання може бути емпіричним (при відсутності даних про збудника) та етіотропним. Точний вплив лікарського засобу на доведену причину патології є найефективнішим принципом медикаментозної терапії.
У цьому випадку антихелікобактерна антибіотикотерапія називається «ерадикаційною». Такий підхід до лікування патологій, асоційованих із цією бактерією, вважається найбільш виправданим в сучасній гастроентерології. Дихальний тест з сечовиною дозволяє виявити збудника, оцінити ефективність лікування, уникнути невиправданої антибіотикотерапії при хибно позитивних результатах серологічних аналізів на Helicobacter pylori.
Що таке 13С-тригліцеридний тест, і для чого його виконують?
Підшлункова залоза в організмі людини виконує ряд вкрай важливих функцій.
У першу чергу, виділяє в кишечник панкреатичний сік, який містить ферменти, необхідні для перетравлювання білків, жирів і вуглеводів, а також виділяє в кров гормони інсулін і глюкагон, які регулюють обмін вуглеводів і гормони секретин, гастрин, соматостатин, що регулюють функцію всього шлунково-кишкового тракту та інших систем організму.
Переважна більшість хворих, які страждають на хронічний панкреатит, мають первинну або вторинну екзокринну панкреатичну недостатність, яка вимагає проведення замісної ферментної терапії.
13С-тригліцеридний тест є одним з методів неінвазивної діагностики зовнішньосекреторної (екзокринної) недостатності підшлункової залози.
Завдяки використанню 13С-тригліцеридного дихального тесту можна вивчити активність виділення підшлунковою залозою ліпази – ферменту, що перетравлює жири, а також визначити функцію підшлункової залози в цілому, наявність або відсутність зовнішньосекреторної недостатності та підібрати максимально точну замісну терапію в разі необхідності. Використовуючи цей тест, можна оцінити ефективність призначеної терапії та відповідно, провести корекцію, тому що саме за вмістом ліпази рахується доза в ферментному препараті.
Принцип 13С-тригліцеридного дихального тесту пов’язаний з наростанням концентрації 13СО2 в пробах повітря, що видихається при адекватній секреторній роботі клітин підшлункової залози.
Панкреатична екзокринна недостатність, яка супроводжується дефіцитом або повною відсутністю ліпази, виявляється шляхом аналізу кривої, що відбиває концентрацію 13СО2 в дихальних пробах. Зниження максимальної та сумарної концентрації 13СО2 в дихальних пробах дозволяє виявити дефіцит панкреатичної ліпази.
Умови проведення тесту — пацієнт повинен бути натщесерце! Тривалість проведення тесту — 6 годин.
Як проводиться 13С-тригліцеридний тест?
Перший спеціальний герметичний мішок для дослідження пацієнт надуває натщесерце, другий —після «тестового» сніданку, з додаванням 13С-тригліцеридів, усі наступні мішечки пацієнт надуває кожні 30 хв. протягом 6 годин поспіль.
Оскільки тест проводиться тривало, пацієнт може виконати це дослідження, перебуваючи вдома, на роботі, на відпочинку. У ГастроЦентрі «OLYMED» в Києві пацієнтові будуть надані в повній мірі: діагностичний субстрат, мішечки для збору повітря і докладна інструкція про методику виконання тесту в роздрукованому вигляді.
Ви можете записатися на дихальні тести в ГастроЦентрі “OLYMED” онлайн заповнивши форму за посиланням та отримати кваліфіковану допомогу від професійних лікарів нашого ГастроЦентру.